14 kwietnia 2024 12:19
Nurkowanie jaki sprzęt

Nurkowanie jaki sprzęt

Kiedy zaczynamy uprawiać jakikolwiek sport, to prędzej czy później dochodzimy do etapu, kiedy będziemy wybierać sprzęt sportowy. Nurkowanie jaki sprzęt: najczęściej zaczynamy od różnego rodzaju prostych sprzętów, a następnie przechodzimy wraz z rozwojem naszych umiejętności na sprzęt bardziej zaawansowany. Zdecydowanie inna sytuacja ma się wtedy lub powinna mieć, kiedy zaczynamy uprawiać różnego rodzaju sporty ekstremalne.

Do tego typu sportów należy nurkowanie. Tak naprawdę podczas nurkowania nie powinniśmy zadowalać się byle jakim sprzętem. Oczywiście możemy tutaj powiedzieć, że zupełnie czymś innym jest nurkowanie płytkie z rurką, a czym innym jest nurkowanie w pełnym akwalungu, jednak mimo wszystko musimy powiedzieć, że nawet jeżeli nurkujemy dość płytko, to mimo wszystko, przez krótką chwilę, znajdujemy się w środowisku, które nie jest środowiskiem dla człowieka naturalnym, i może stanowić dla nas zagrożenie. Powiedzmy sobie teraz o tym, jaki sprzęt powinien posiadać początkujący płetwonurek, nawet taki, który nie używa butli z tlenem.

Szkolenie na nurka a dobór odpowiedniego sprzętu

Zanim oczywiście zaczniemy sobie mówić o tym, jaki nurek powinien mieć sprzęt, to powiemy sobie też o tym, gdzie tak naprawdę powinniśmy szukać informacji o tym, jaki ten sprzęt być powinien. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, że na różnego rodzaju branżowych portalach, możemy znaleźć sporo dość sprawdzonych oraz wiarygodnych informacji w tej materii. Jednak jeżeli chcemy nurkowaniem zająć się bardziej na poważnie, to powinniśmy na pewno odbyć kurs nurkowania dla początkujących. Taki podstawowy kurs na nurka, nazywany również nurkowym ABC, poruszy między innymi również temat sprzętu tego, w jaki sposób go dobierać oraz co tak naprawdę jest istotne. Kiedy wybierzemy się na taki kurs, to oprócz tego, że zostaniemy poinformowani, jakie cechy powinien mieć sprzęt, którego potrzebujemy, to równocześnie będziemy mogli na przykład przymierzyć wiele rodzajów masek, dowiedzieć się tak naprawdę, kiedy maska jest za mała, za duża, a kiedy jest odpowiednia. Tego typu szkolenia nurkowe sprawiają, że nasze pierwsze kroki w głębinach, będą zdecydowanie pewniejsze oraz zdecydowanie bardziej bezpieczne. Oczywiście nie mówimy tu o takiej sytuacji, kiedy jedziemy na przykład sobie nad morze i chcemy po prostu popływać na powierzchni wody z rurką. Jeśli jednak planujemy mimo wszystko zanurzyć się nawet na kilkadziesiąt czy kilkanaście sekund, to dobrze jest odbyć taki kurs i dowiedzieć się tak naprawdę, jakie zagrożenia mogą nas wtedy czekać oraz jak wybrać sobie dobry sprzęt nurkowy, szczególnie jeżeli chcielibyśmy kupić sprzęt, który nie posłuży nam jednorazowo, tylko będzie nam służył dłużej na przykład przez kilka lat.

Nóż nurkowy

nurkowanie-jaki-sprzetPrzejdźmy teraz do sedna sprawy, czyli jaki sprzęt powinien posiadać nawet początkujący nurek. Zaczniemy od sprawy, która nie wydaje się wcale taka oczywista, czyli od tego, że każdy nurek powinien posiadać nóż nurkowy. Ta sprawa będzie zawsze poruszona na kursie nurkowym, ale normalnie niewiele się o niej mówi poza szkołą nurkową. Nóż nurkowy wielu osobom kojarzy się na przykład z różnego rodzaju grami lub filmami wojennymi, gdzie nurkowie posiadali takie noże. W cywilu jednak nurkowie również noży używają. W powszechnej opinii nóż dla nurka służy do obrony przed na przykład drapieżnikami, które mógłby spotkać w ciepłych tropikalnych wodach. Oczywiście, gdyby doszło do takiej sytuacji, również mógłby ten nóż służyć do samoobrony, ale w rzeczywistości nóż nurkowy służył czemuś zupełnie innemu, a przynajmniej w 99% przypadków. Nóż nurkowy służy nam przede wszystkim do tego, aby móc wyplątać się na przykład z wodorostów, czy na przykład sieci rybackich, na które możemy się natknąć w trakcie nurkowania. Czyli jest to tak naprawdę podstawa naszego bezpieczeństwa. Jest to sprawa również mało oczywista dla każdego, kto nie brał udziału w kursie na nurka, więc dobrze jest mieć to na uwadze, ponieważ w niektórych miejscach, nie będziemy mogli nurkować, Jeżeli nie będziemy mieć na wyposażeniu takiego noża. W zasadzie w większości miejsc nóż nurkowy jest obowiązkowy zawsze wtedy, kiedy wchodzimy pod wodę.

Pianka neoprenowa

O piance neoprenowej również nie myślimy, a szczególnie wówczas kiedy chcemy wyjechać sobie po prostu nad wodę i nurkować w amatorskim stylu. Jeżeli jednak chcielibyśmy nurkować dłużej oraz bezpieczniej, no to pianka neoprenowa niestety będzie niemal obowiązkowa. Oczywiście, jeżeli jedziemy jednorazowo i będziemy chcieli sobie ponurkować, to nie musimy kupować pianki neoprenowej z najwyższej półki, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że woda bardzo szybko wyziębia nasz organizm i jeśli chcemy długo nurkować, to powinniśmy oczywiście taką piłkę zakupić.

Maska nurkowa oraz płetwy

O masce nurkowej już wspominaliśmy. Powinniśmy jednak dodać, że taka maska, przede wszystkim powinna być wykonana ze szkła hartowanego. Do nurkowania powinniśmy również mieć płetwy. Płetwy dla nurka początkującego powinny przede wszystkim być pojedyncze, czyli na każdą nogę powinniśmy się osobą płetwę oraz powinny być miękkie.