2 marca 2024 04:10
Jakie rolety wybrać do altany?

Jakie rolety wybrać do altany?

Jakie rolety wybrać do altany? Altanka jest fantastycznym miejscem do spędzania w niej czasu i relaksu w trakcie gorących i letnich dni. Można w niej wypić kawę, zdrzemnąć się lub poczytać. Jest również doskonałym miejscem na grill oraz obiad czy kolację wieczorową porą. W bardzo gorące dni ilość światła słonecznego, nawet w altanie, może być zbyt męcząca i bardzo wyczerpująca. Z tego powodu warto altankę wzbogacić o odpowiednie rolety zewnętrzne lub markizy balkonowe, czy chociażby żaluzje zewnętrzne. Znacznie ograniczą ilość, uciążliwego czasem, zbyt gorącego światła w Twojej altanie, dzięki czemu relaks będzie znacznie bardziej komfortowy i efektywny, a czas spędzany w altanie ogrodowej, nawet w bardzo gorące dni, będzie czystą przyjemnością.

Rolety zewnętrzne foliowe

Rolety foliowe doskonale się sprawdzają jako rolety do altany ogrodowej. Stanowią one bardzo dobrą ochronę przed  zbyt dużym nagrzewaniem się altany. Fantastycznie również zabezpieczają przed nadmiernym wiatrem. Są one bardzo łatwe do montażu. Nawet jeżeli przyjdzie nam je montować samodzielnie. Charakteryzują się również bardzo wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i wystarczają na długie lata.

Trzeba jednak zaznaczyć, że rolety foliowe są przeźroczyste. Doskonale one chronią przez wiatrem, jednak nie zapewnią one zbawiennej ochrony przed słońcem i nie dadzą cienia. Inne warunki atmosferyczne, jak np. deszcz również nie przeszkadzają w przypadku użycia rolet foliowych. Dzięki temu nawet w deszczowe, ciepłe dni można się cieszyć rodzinnym obiadem w ogrodowej altanie.

Rolety foliowe są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Są również bardzo estetyczne, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości nie stanowi żadnego problemu.

Drewniane żaluzje

Jeśli nasza altana ogrodowa jest wykonana z drewna, to najczęstszym rozwiązaniem, jakie się stosuje są drewniane żaluzje. Doskonale chronią one również przed słońcem i ostrym wiatrem. Stanowią też dobrą zaporę przeciwko niesprzyjającym warunkom atmosferycznym jak np. deszcz i mżawka. Dodatkowym ich atutem jest to, że zapewniają cień, dzięki czemu relaks i odpoczynek w altanie jest niesamowicie przyjemny i odprężający. Obecnie najczęściej stosuje się ruchome żaluzje drewniane. Pozwala to na swobodną ich regulację, dzięki czemu możemy w dowolny sposób manipulować ilością światła słonecznego, które ma wpadać bezpośrednio do altany. Jest to również fantastyczne rozwiązanie w przypadku deszczu czy wiatru. Można wtedy całkowicie zamknąć łopatki, dzięki czemu niesprzyjająca pogoda nie zakłóci obiadu czy odpoczynku. Warto tutaj zaznaczyć, że drewniane żaluzje fasadowe są ostatnio bardzo mocne i wpisują się w panujący obecnie najnowszy trend projektowania altan ogrodowych.

Rolety zewnętrzne montaż

Rolety zewnętrzne, wbrew pozorom, są bardzo proste do montażu. Może jednak wystąpić problem, gdy altana ma nieregularne kształty. Rolety wolno  wiszące można w łatwy sposób przymocować do górnej belki. Dzięki temu zyskamy ochronę przed wiatrem, deszczem czy nawet słońcem. Można zastosować materiał rozpraszający światło i antyrefleksyjne.

Rolety na wymiar

Najbardziej funkcjonalne i najlepiej dopasowane zawsze będą rolety konstruowane na wymiar. Gotowe rolety nie zapewnią nigdy tak skutecznej ochrony przed nadmiernym słońcem i nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi jak rolety robione na wymiar. Będą one idealnie dostosowane do Twojej altany. Zapewni to znacznie lepszą ochronę i komfortowy wypoczynek. Będzie miało to również szczególne znaczenie w przypadku uprawy roślin w altanie. Będą one lepiej chronione przed porywistym wiatrem oraz gwałtownymi burzami. Ponadto, jeśli dobierze się odpowiedni materiał rolety, można stworzyć idealne warunki dla roślin, które lubią wyższe temperatury i wysoką wilgoć powietrza.

Rolety do altany powinny przede wszystkim pasować do altany pod względem rozmiaru. Jeśli rolety będą gabarytowo zbyt duże albo zbyt małe, to nie przyniosą pożądanych skutków. Ponadto tylko wtedy będziemy w stanie je poprawnie zamontować. Ponadto działanie ich może być niewłaściwe w przypadku złych gabarytów.

Dokonanie prawidłowego pomiaru altany, aby zmontować poprawnej wielkości rolety, wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wnęki są tutaj kluczem. Trzeba je dobrze zmierzyć, zarówno szerokość, jak i ich wysokość. Trzeba również uwzględnić grubość obramować altany. Pomoże to uniknąć nieszczelności. Światło słoneczne nie będzie się przedostawać do środka. Źle dobrane rolety również mogą wpłynąć na krzywe zwijanie się ich albo nawet ich opadanie.

Do altany czy ogrodu świetnie również się sprawdzą rolety plisy. Jest to innowacyjny i nowoczesny system rolet. Umożliwiają one (za pomocą zamontowanych specjalnych zatrzasków) w łatwy i bardzo wygodny sposób mocowani ich oraz rozwijanie i zwijanie w dowolny sposób jaki tylko chcesz. Roletę plisowaną można ustawić w dowolny sposób, można ją zwinąć do środka, rozciągnąć na całą wiatę w altanie, zwinąć go góry albo w dół. Dowolność ustawienia jej jest nieograniczona i zależy jedynie od preferencji użytkownika.

Ponadto jest możliwość zainstalowania rolet z moskitierą – które zapewnią przepustowość wiatru, zapewniając chłodną bryzę, ochronią przed słońcem, a co najważniejsze, zablokują owadom dostęp do altany. Warto jednak wspomnieć, że taka roleta nie zapewni ochrony przez gwałtowną ulewą i porywistym wiatrem.