14 kwietnia 2024 13:30
Implanty dentystyczne – plusy i minusy

Implanty dentystyczne – plusy i minusy

Implanty dentystyczne – plusy i minusy: proces wszczepiania implantów dentystycznych, czyli śrub umożliwiających trwałe mocowanie do nich koron (czyli sztucznych zębów), jest znany od dziesięcioleci. Braki w uzębieniu mogą być bardzo niewygodne i prowadzić do powikłań, dlatego coraz więcej osób szuka porady u implantologów, którzy wykonują zabiegi implantologiczne w Szczecinie. Zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia i może być wykonany u każdego, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Dzięki implantom możesz zapomnieć o dyskomforcie noszenia protez.

Czy każdy potrzebuje implantów dentystycznych?

Badania pokazują, że odsetek osób, którym implanty zębowe zawodzą, jest bardzo mały. Około 1% osób poddawanych temu zabiegowi doświadcza odrzucenia implantu przez organizm z nieznanych przyczyn i tyle samo musi pożegnać się z implantami z powodu złej higieny pooperacyjnej. Jak widać ryzyko nieprzyjęcia implantów zębowych jest bardzo małe i wiele zależy od tego jak dbamy o nasze wypełnienia. Tak się składa, że ​​konieczne jest usunięcie implantów zębowych, co może być spowodowane różnymi czynnikami.

Jednym z powodów jest utrata tkanki kostnej w implancie, powodująca jego przemieszczanie się. Usunięcie implantów zębowych polecane jest również osobom, które odczuwają ból podczas gryzienia oraz osobom, u których implanty zostały w jakiś sposób uszkodzone mechanicznie. Są to jednak rzadkie stany, a reakcje alergiczne na implanty dentystyczne są również bardzo rzadkie. Implanty mogą jednak powodować dyskomfort i ciągłe uczucie obecności ciała obcego, dlatego zaleca się usunięcie implantu. Uważa się jednak, że implanty są bardzo bezpiecznym zamiennikiem braków zębowych. Implanty wykonane są z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i nie powodujących reakcji alergicznych.

Jak dbać o implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne – plusy i minusy
Implanty dentystyczne – plusy i minusy

Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem implantologicznym, z pewnością szukasz odpowiedzi na wiele pytań. Zastanawiasz się, jak długo trwa gojenie się implantów, jak dbać o protezy, ile kosztuje zabieg i czy wiąże się z nim jakieś ryzyko? Pielęgnacji implantów dentystycznych nie można zignorować! To, że zastępują Twoje prawdziwe zęby, nie oznacza, że ​​musisz zapomnieć o codziennej pielęgnacji. Szczotkowania i nitkowania zębów nie można pominąć na liście codziennych nawyków higienicznych. Należy również pamiętać, że konieczne jest również usunięcie kamienia nazębnego z implantów dentystycznych. Płytka zbiera się pod linią dziąseł. To tutaj znajdują się łączniki, łączące sztuczną koronę z tytanowym implantem, który zastępuje korzeń.

Łącznik należy umieścić poniżej linii dziąseł, w przeciwnym razie przy każdym uśmiechu wystąpią poważne defekty estetyczne. Podobnie jak prawdziwe zęby, osady bakteryjne, które nie są systematycznie usuwane, mogą przekształcić się w uporczywy kamień nazębny. Rozwijające się bakterie mogą wywołać stan zapalny z objawami podobnymi do zapalenia przyzębia. Jak widać, higiena związana z implantami dentystycznymi polega na wykonywaniu tych samych czynności pielęgnacyjnych, co w przypadku własnych zębów, więc nie wymaga od nas wypracowania nowych nawyków, które niektórym mogą wydawać się uciążliwe.

Czy pacjenci z implantami wymagają regularnych wizyt kontrolnych?

Jeśli masz implanty zębowe, na pewno będziesz zadowolony z odzyskanej pewności siebie. Możesz podzielić się swoim dobrym nastrojem z przyjaciółmi, ponieważ nie masz już wątpliwości co do prawdziwego śmiechu i uśmiechu. Zakrywasz usta tylko wtedy, gdy kaszlesz i ziewasz, a to tylko dlatego, że wymaga tego grzeczność.

Pamiętaj jednak, że aby Twoje protezy były w dobrym stanie i nie przysparzały Ci problemów zdrowotnych, nie możesz rezygnować z codziennej pielęgnacji, a także potrzebujesz regularnych przeglądów implantów. Zaleca się wykonywać je dwa razy w roku, aby nie zakłócało to zbytnio naszego codziennego życia, ponieważ ich częstotliwość jest taka sama jak u posiadaczy naturalnych zębów. Nie należy również zapominać o poddaniu się zabiegowi usuwania kamienia co pół roku. Przy odpowiedniej pielęgnacji implanty zębowe mogą przez wiele lat doskonale zastępować Twoje prawdziwe zęby.

Właściwa pielęgnacja korony na implancie uchroni nas przed infekcją, stanem zapalnym, ropieniem, dzięki czemu unikniemy ciągłego leczenia i antybiotyków. Jeśli chcesz oczyścić jamę ustną i rozważasz wszczepienie implantów dentystycznych, postaraj się zasięgnąć informacji, gdzie znaleźć najlepszych specjalistów od implantów dentystycznych. Dobry specjalista powinien znać Twój stan zdrowia na tyle dobrze, aby wykluczyć ryzyko powikłań po wszczepieniu implantu.