15 lipca 2024 23:25
Fotografia kulinarna Krakow

Fotografia kulinarna Kraków

Fotografia kulinarna Kraków: w teorii, aby odpowiednio wykonywać fotografie jedzenia, wystarczy nam smartfon i nieco dziennego oświetlenia. Układamy talerzyk na oknie, robimy zdjęcie z góry i już gotowe. Trzeba jednakże mieć na uwadze, iż nie każde danie będzie się nadawało do tego rodzaju zdjęć, dzienne światło będzie zwykle miękkie i dosyć ogólne, a idąc dalej do przodu, należy sięgnąć po sztuczne światło. Tutaj jednakże zaczynają się pewne trudności, bo jeżeli jesteśmy na samym początku swojej kariery fotograficznej, zdjęcia mogą wychodzić płaskie i wyglądające na nieco sztuczne. Całe szczęście, iż moda sprzed kilku lat, gdzie osoby wykonujące zdjęcia oraz styliści jedzenia, na siłę chcieli zmieniać prawdziwe potrawy na sztuczne, odeszła już w zapomnienie. Co prawda, nadal sieci sprzedające fastfoody, mocno przekłamują stan rzeczywisty, niemniej prawda jest gdzie pośrodku.

Burger z popularnej amerykańskiej sieci, może prezentować się naprawdę dobrze, niemniej musimy spędzić nad jego robieniem nie 20, zaś 60 sekund. Zresztą ile razy pojawiamy się w tejże sieciowe i zamawiamy burgera, tyle razy prosimy, aby chociaż trochę przypominał wyglądem ten ze zdjęcia. I nie jest aż tak źle, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. W dobie społecznościowych mediów, przesadnie sztuczne potrawy, chyba straciły już rację bytu. Fotografie brzydko przygotowanych potraw, tak czy inaczej, zapełniają fanpage restauracji, ukazując różnice pomiędzy tym, co znajduje się na zdjęciu, a stanem faktycznym. Właściwe jest podejście wielu spośród restauratorów, którzy nierzadko pragną pokazywać dokładnie to, co oferują w rzeczywistości własnym klientom.

Odpowiednia stylizacja potraw

Nawet najlepiej przyrządzona potrawa, podana w niewłaściwy, a więc mało atrakcyjny sposób, nie zachęca do jej spróbowania. Dlatego też, zanim dojdzie do zrobienia pięknej fotografii kulinarnej, na której widok cieknie aż ślinka, pożywienie i jego otoczenie, należy właściwie wystylizować. Stylizacja dań, musi się zatem opierać na odpowiednim dobraniu i zastosowaniu różnego typu dodatków, jak chociażby: rekwizyty, podkłady i tła.

Dobranie oświetlenia

Przepis na wykonanie dobrej fotografii kulinarnej dla blogerów, nie jest taki łatwy, jak może się nam wydawać. Jednym z ważniejszych składników, będzie światło. Jest to baza, za sprawą której możemy sprawić, iż potrawa będzie prezentowała się apetycznie i świeżo.
Żeby zrobić zdjęcie potrawy o wysokiej jakości, niezbędne będzie mocne, tylne światło. Może to być lampa albo duże okno. Jeśli odpowiednio wybierzemy najważniejsze światło padające z tyłu, ważnym zadaniem będzie właściwe rozjaśnianie cieni, które padają na przodzie dania. W tej roli, doskonale sprawdzi się blenda albo softboks, dające rozproszone światło.

Głębia ostrości w zdjęciach kulinarnych

Jaką głębię ostrości, najlepiej będzie wykorzystać w przypadku fotografii kulinarnych? Jeżeli poddamy analizie profesjonalnie wykonane fotografie dań w magazynach kolorowych, szybko zauważymy, iż większość spośród kompozycji kulinarnych, jest w dużym stopniu pozbawiona ostrości. Warto, abyśmy w swoim obiektywie, ustawili możliwie najmniejszą głębię ostrości. Dobrym rozwiązaniem, będzie z pewnością zastosowanie obiektywu o niewielkiej głębi ostrości, na przykład 1.2, 2.8 czy też 1.4.
Do wykonywania zdjęć kulinarnych, przyda się także makroobiektyw, za sprawą którego możemy uzyskiwać jeszcze bardziej ograniczoną głębię ostrości. W czasie pracy z tego typu szkłem, trzeba przymykać osłonę do maksimum – głębia ostrości i tak będzie dosyć płytka.

Jeżeli mamy taką opcję, warto wykorzystać teleobiektyw, za sprawą którego możliwie staje się wykonanie sporego zbliżenia potrawy, którą fotografujemy. Fotografia produktowa w Warszawie też wykorzystuje teleobiektywy.

Fotografia kulinarna to dużo dodatków

Sztućce, szmatki, talerze – bez tego, na pewno nie wykonamy dobrej fotografii kulinarnej. Identycznie, jak modelki do sesji modowych potrzebują oryginalnych ubiorów, tak samo potrawy wymagać będą właściwej oprawy. Makaron umieszczony na białym, zwykłym talerzu umieszczony na stole, oświetlony za pomocą dwóch softboxów, będzie się prezentować poprawnie, ale na pewno niezbyt ciekawie. Zanim wykonany kulinarne fotografie, musimy udać się na odpowiednie zakupy. Rzadko kiedy w przypadku zdjęć kulinarnych, sprawdzi się jednolita zastawa – bardziej doceniane będą, ciekawe i wręcz wyglądające poetycko egzemplarze.

Gdzie i czego powinniśmy właściwie szukać? W ocenie większości profesjonalnych fotografów, na ładnych zdjęciach jedzenia najlepiej prezentują się mało codzienne dodatki i naczynia. Nieregularne kubki, stare sztućce, nakrapiane talerze. Między innymi, z tego względu tak mało zakupów fotograficznych, robionych jest w popularnych sieciówkach. Rzeczy tam kupione, są ładne, jednakże nie wyróżniają się niczym, nie potrafią nas zaskoczyć. Powinniśmy zaglądać do tych sklepów, gdzie znajdziemy talerze mające interesujące barwy i nieregularne kształty. Z całą pewnością, takie sklepy nie są zbyt tanie, ale na pewno warto.