15 lipca 2024 23:34
Co to ortodonta?

Co to ortodonta?

Co to ortodonta? Ortodonta jest specjalistą stomatologiem, który zapobiega, diagnozuje i leczy nieprawidłowości w budowie twarzy. Prostuje on krzywe lub nieprawidłowo ustawione zęby, naprawia złe zgryzy i upewnia się, że szczęki są prawidłowo ustawione. Leczenie ortodontyczne ma na celu poprawę sposobu funkcjonowania zębów i szczęki, a także uśmiechu. Ortodoncja jest specjalnością lub gałęzią stomatologii.  

Celem ortodonty jest leczenie wad zgryzu. Jest to stan, w którym zęby nie są prawidłowo ustawione, gdy usta są zamknięte, co prowadzi do nieprawidłowego lub niewłaściwego zgryzu. Ponadto ortodonta specjalizuje się w prostowaniu krzywych i przepełnionych zębów oraz korygowaniu problemów wynikających ze szczęki, dzięki czemu pacjenci będą mieli estetyczny uśmiech z prostymi zębami i bardziej komfortowy zgryz, który zmniejsza ból szczęki.

Jakie schorzenia są leczone przez ortodontów?

Ortodonci zajmują się leczeniem dzieci, nastolatków i dorosłych, których zęby są krzywe lub których szczęki nie są prawidłowo ustawione. Często leczą problemy ze zgryzem spowodowane tym, że górne i dolne zęby nie “pasują” do siebie prawidłowo. Leczenie ortodontyczne w celu wyprostowania zębów i skorygowania zgryzu może trwać 18 miesięcy lub dłużej, ponieważ zęby muszą być doprowadzane do prawidłowego ustawienia stopniowo. Najczęstszym sposobem leczenia, zwykle stosowanym u nastolatków, jest prostowanie lub wyrównywanie zębów za pomocą metalowych aparatów ortodontycznych lub przezroczystych alignerów. U danej osoby mogą zostać zamontowane inne aparaty, takie jak płytki rozszerzające, szelki lub sprężyny korygujące zgryz. Dorośli mogą preferować aparaty lingwalne, które są mocowane do wewnętrznej strony zębów.

Gdzie pracują ortodonci?

Co to ortodonta?Większość ortodontów pracuje w prywatnej praktyce lub w klinikach. Niektórzy pracują również w szpitalach publicznych. Mogą oni współpracować z dentystami w celu poprawy zdrowia jamy ustnej ludzi. Ortodonci współpracują również z chirurgami szczękowymi w celu korygowania problemów, takich jak zdeformowane szczęki. Jak mogę znaleźć ortodontę? Możesz poprosić swojego dentystę o skierowanie Cię do ortodonty, ale nie potrzebujesz skierowania. Nagromadzenie zębów występuje często w wąskiej szczęce, gdzie istnieje niedopasowanie wielkości szczęki i zębów. W rezultacie nie ma wystarczającej ilości miejsca na wzrost zębów, co skutkuje przepełnieniem i nieprawidłowym ustawieniem zębów. Ortodonta może przepisać mniejszemu dziecku rozszerzacz podniebienia, aby pomóc poszerzyć zarówno łuki zębowe, jak i szczękę. W niektórych przypadkach ortodonta może uciec się do ekstrakcji jednego lub więcej zębów, tak aby pozostałe miały miejsce na wzrost. Luki lub przestrzenie między zębami są często spowodowane brakiem zębów lub zbyt małymi zębami, które nie wypełniają całej kości szczęki. W rezultacie zęby mogą się jeszcze bardziej od siebie oddalić, ponieważ mają dużo miejsca, w którym mogą się swobodnie poruszać. Aparaty ortodontyczne są wykorzystywane do przyciągania zębów razem, aby utrzymać je od poruszania się wokół. Stan ten jest przeciwieństwem nadmiernego stłoczenia.

Kogo i jak leczą ortodonci?

Ortodonci leczą pacjentów w każdym wieku, regularnie leczą dzieci, młodzież i dorosłych. Ortodonci tworzą indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Każdy pacjent jest inny. Ortodonci wykorzystują osobiste egzaminy, jak również 2D lub 3D zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia i formy zębów, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia dla każdego pacjenta. Ortodonci używają pełnego zakresu “urządzeń” w celu skorygowania problemów ortodontycznych. Urządzenie to termin używany dla urządzenia, które porusza zęby. Może to być tradycyjny aparat, przezroczyste alignery lub aparat na wewnętrznej stronie zębów. Ortodonta ma wyjątkowe kwalifikacje, aby zalecić najbardziej odpowiedni rodzaj “aparatu” do skorygowania indywidualnego problemu.

Miękkie i twarde kompetencje

Ortodonci potrzebują kombinacji miękkich i twardych umiejętności, aby odnieść sukces na swoich stanowiskach. Oto umiejętności, które należy rozwijać, aby odnieść sukces jako ortodonta. Ortodonci pracują z wieloma pacjentami w ciągu dnia, a oni muszą zrównoważyć czas, który spędzają z pacjentami, planując leczenie i przeglądając testy diagnostyczne. Muszą zorganizować swoje dni skutecznie, aby zmaksymalizować ich czas, aby zapewnić doskonałą opiekę jamy ustnej. Ortodonci muszą zwracać baczną uwagę na historie medyczne i stomatologiczne swoich pacjentów, aby leczyć ich prawidłowo i unikać potencjalnych reperkusji. Muszą również dokładnie przejrzeć testy diagnostyczne, aby opracować właściwe leczenie i zastosować odpowiednie urządzenia doustne dla pacjentów. Ortodonci otrzymują pacjentów skierowanych przez dentystów, a czasami kręgarzy, którzy nie byli w stanie postawić diagnozy. Aby postawić prawidłowe diagnozy, ortodonci muszą dokładnie przejrzeć i rozważyć historie pacjentów od innych specjalistów. Ci profesjonaliści muszą korzystać z różnych narzędzi do wykonywania procedur ortodontycznych. Ich ręce muszą być stabilne i precyzyjne podczas wykonywania procedur i stosowania sprzętu doustnego na zębach pacjentów.