15 lipca 2024 23:08
Co to jest precel SEO?

Co to jest precel SEO?

Co to jest precel SEO? Wiele osób w Polsce interesuje się czymś takim, jak pisanie tekstów pozycjonujących, czyli innymi słowy pisaniem tekstów. W tej branży można tak naprawdę zarabiać całkiem niezły pieniądz. To pokazują chociażby przykłady osób, które mają własne firmy i na przykład prowadzą blogi. Osoby te najczęściej przeszły podobną ścieżkę rozwoju jak osoby, które dopiero zaczynają, czyli na przykład takie, które kompletnie nic nie wiedziały na temat tego, w jaki sposób pisać teksty pozycjonujące.

Początkowo osoby takie pisały dużo tekstów za niewielkie stawki, przez różnego rodzaju portale. Później pracował jako freelancer, a ostatecznie kiedy osoby takie zdobyły duże doświadczenie oraz miały dużą bazę dobrych napisanych tekstów, zaczęły prowadzić własną działalność gospodarczą, prowadząc tak naprawdę pełne kampanie dla różnego rodzaju firm, a nie tylko zajmując się pisaniem losowych tekstów. Jednak każda z tych osób jak wspomniano, ma wiele wspólnego z osobami początkującymi, czyli zaczynały tak naprawdę od precli. Samo słowo precel, w Polsce kojarzy się oczywiście z jedzeniem i jest to oczywiście nieco zabawne, ale w żargonie SEO, jeżeli mówimy o preclach to osoby, które są związane z tą branżą, na pewno nie pomyślą o preclu do zjedzenia, tylko o tekście preclowym. Dlatego powiedzmy sobie chociaż krótko o tym, czym właściwie jest precel, do czego służy oraz jak należy go pisać.

Czym jest precel?

 Precle są to tak naprawdę najprostsze teksty, które wykorzystuje się w SEO. Służą do tego, aby wyszukiwarkę internetową zaatakować dużą liczbą pewnego rodzaju słów kluczowych. Nie służą one tak naprawdę już do umieszczania naszej strony bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania, ponieważ oczywiście wyszukiwarki współcześnie analizują również jakość tekstów, a precle nie są specjalnie wysokojakościowymi tekstami, ale w pewien sposób, powodują one, że w ogóle wyszukiwarka na naszą stronę zacznie zwracać uwagę. Tak więc precel jest to najczęściej dość krótki tekst, który ma na przykład 1000 znaków ze spacjami i powinien zawierać w sobie przynajmniej kilka wybranych słów kluczowych. Precle charakteryzują się tym, że nie muszą tak naprawdę mieć wielkiego znaczenia jeżeli chodzi o merytorykę danego zagadnienia. Teksty powinny być przede wszystkim unikalne, czyli napisane przez człowieka, nie powinny być parafrazą różnego rodzaju tekstów znalezionych już w Internecie, a jeśli nawet to w miarę unikalną. Nie muszą jak wspomniano mieć wiele wspólnego, z tematyką na przykład słowa kluczowego.

Do czego służy precel

Powiedzieliśmy już sobie, że precel służy do tego, aby zwrócić tak jakby uwagę wyszukiwarki internetowej w ogóle na stronę internetową, na której precle zostaną umieszczone. Warto jest powiedzieć, że najczęściej tekstów preclowych nigdy nikt nie czyta. Są one tak głęboko zagłębione w strukturze strony internetowej, że na przykład dotarcie do precla przez zwykłego internautę, jest niemal niemożliwe. Jednak wyszukiwarka bardzo szybko je lokalizuje i analizuje, pod kątem występowania słów kluczowych. Warto sobie tutaj powiedzieć o tym, jak właśnie działają wyszukiwarki. Precle powstały w czasach, kiedy wyszukiwarki analizowały tylko i wyłącznie ilość słów kluczowych na danej stronie internetowej. Pod tym kątem umieszczane były strony wyżej lub niżej w wynikach wyszukiwania. Algorytmy z czasem oczywiście zostały dopracowane i ta forma pozycjonowania stron zagranicznych https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron/ i polskich,  nie jest już skuteczna, jednak nie można z niej rezygnować w stu procentach, ponieważ jak to się mówi, detale robią różnicę i pozycjonowanie strony internetowej tylko z wykorzystaniem tekstów o bardzo wysokiej jakości, będzie równie skuteczne co pozycjonowanie strony internetowej tylko i wyłącznie z użyciem precli. Tak więc chociaż precle dość mocno straciły na znaczeniu, to nie oznacza, że nie są potrzebne i zapotrzebowanie na tego typu teksty, w dalszym ciągu jest dość duże.

W jaki sposób pisać precle?

Precle powinny być oczywiście pisane w taki sposób, abyśmy mogli napisać ich jak najwięcej, ponieważ stawki za nie, nie są zbyt wysokie i aby faktycznie zarobić jakieś konkretne pieniądze, to musimy napisać ich dużo, jednak muszą być to tekst unikalne oraz powinny być napisane przynajmniej według podstawowych zasad ortografii czy interpunkcji, czyli nie musimy takich tekstów sprawdzać dokładnie, czy wszystkie przecinki są na miejscu lub czy używamy na przykład znaków interpunkcyjnych prawidłowo (w sensie wykrzykniki czy znaki zapytania). Jednak zdania powinny być oddzielone kropkami i zaczynać się od dużych liter, a takie rażące błędy ortograficzne również obecnie nie przejdą. W początkach pozycjonowania stron internetowych w Google https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-szczecin/ precle to najczęściej był po prostu ciąg osobnych znaków, w które były wklejone słowa kluczowe, ale bardzo szybko zmodyfikowano algorytmy wyszukiwarek, aby takie teksty po prostu szybko odrzucały. Tak więc precel chociaż jest to tekst jakościowo najsłabszy w pozycjonowaniu, musi zachowywać swoją podstawową poprawną formę, która sprawi, że wyszukiwarka potraktuje taki tekst jako coś, na co powinna zwracać uwagę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeżeli będziemy podchodzić do tego tematu poważnie, to nie będziemy mieli problemu z realizacją zleceń.