4 grudnia 2023 18:06
Co stosować, aby paznokcie były zdrowe i mocne?

Co stosować, aby paznokcie były zdrowe i mocne?

Co stosować, aby paznokcie były zdrowe i mocne? Zdrowe i mocne paznokcie – zarówno u rąk, jak i u nóg – to nie tylko gwarancja spokoju i pewności, ale także wysokiego komfortu codziennego funkcjonowania. Ponadto płytki utrzymane w dobrym zdrowiu to także płytki estetyczne, co z kolei może mieć wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Co stosować, aby utrzymać paznokcie w odpowiednim zdrowiu i kondycji? Do jakich zaleceń specjalistów warto się stosować, a czego unikać?

Dwukierunkowe dbanie o zdrowe paznokcie

Każdy, komu zależy na zdrowych, mocnych i pięknych paznokciach, powinien pamiętać o tym, że warto dbać o nie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nie należy więc ograniczać się jedynie do stosowania środków pielęgnacyjnych i kosmetyków użytku zewnętrznego, ale zadbać także o swoje zdrowie ogólne, które wpłynie również na kondycję naszych paznokci.

 

Zdrowe paznokcie – odpowiednia dieta i suplementacja

Mimo stale rosnącej w społeczeństwie świadomości wciąż wiele osób nie docenia tego, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kondycję ma nasza dieta. To, co jemy, znacząco wpływa na pracę poszczególnych układów naszego organizmu, ale także na zdrowie i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Dlatego też, jeżeli zależy nam na wysokiej kondycji i atrakcyjnym, zdrowym wyglądzie płytek paznokciowych, powinniśmy przyjrzeć się naszemu jadłospisowi. 

Paznokcie to struktury, które składają się przede wszystkim z białka keratyny. Aby skutecznie je wzmocnić, warto więc zadbać o odpowiednią ilość białka w swojej diecie, jak również o ewentualną suplementację samej keratyny. Jak dostarczyć paznokciom właściwych i cennych dla nich budulców? Włączając do swojej diety takie składniki jak nabiał, ryby, kiełki pszenicy, otręby pszenne, a także nasiona roślin strączkowych. Warto zadbać także o odpowiednią dawkę witamin A oraz E, które skutecznie wzmacniają strukturę paznokci, ale także włosów i skóry. 

Zdrowe i mocne paznokcie – właściwa pielęgnacja

Oczywiście jednym z podstawowych czynników zapewniających paznokciom odpowiednią kondycję, ale i zdrowy, piękny wygląd są regularna higiena i właściwa pielęgnacja. Należy przede wszystkim pamiętać o myciu dłoni i paznokci, a także usuwaniu z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto kluczowe jest tu umiejętne i właściwe skracanie płytek, które pozwoli zachować estetykę paznokci, nie pozostawiając zbyt ostrych lub postrzępionych krawędzi. Właściwe obcinanie paznokci jest także pewnym zabezpieczeniem przed pojawieniem się problemu ich wrastania.

Do pielęgnacji paznokci należy używać wyłącznie wysokiej jakości narzędzi, dokładnie umytych i dezynfekowanych przed każdym kolejnym użyciem. 

Jakie kosmetyki do paznokci wybrać?

W skutecznej, zdrowej pielęgnacji paznokci pomocne będą odpowiednie produkty kosmetyczne. Używane środki powinny odznaczać się wysoką jakością i sprawdzonym, najlepiej naturalnym składem. Warto wybierać kremy i balsamy nawilżające oraz głęboko odżywiające płytkę paznokcia, a także naturalne olejki o tychże właściwościach. Szczególnie polecane są olejek rycynowy, jojoba, migdałowy i arganowy, a także naturalna oliwa z oliwek oraz masło shea. 

Ponadto wybierając kosmetyki do paznokci, warto zwrócić uwagę na to, czy w ich składzie znajdują się witaminy A oraz E, a także ceramidy i proteiny. Substancje te stanowią bowiem nieocenione wsparcie dla paznokci, które dzięki nim stają się odpowiednio utwardzone i odżywione. 

Zdrowe i mocne paznokcie – o czym jeszcze pamiętać?

Co stosować, aby paznokcie były zdrowe i mocne?
Co stosować, aby paznokcie były zdrowe i mocne?

Warto pamiętać, że nadmierne stosowane, inwazyjne zabiegi z użyciem silnych środków mogą przyczynić się do pogorszenia się zdrowia i estetyki paznokci. Dobrze jest więc ograniczyć stosowanie żelu i akrylu, które osłabiają strukturę paznokcia, negatywnie wpływając także na jego wygląd. Zamiast tego, jako alternatywę, warto wybierać delikatne, bogate w substancje odżywcze i wzmacniające lakiery. 

O zdrowie i kondycję swoich paznokci dbać można na najróżniejsze sposoby. Może to być nie tylko staranna pielęgnacja i odżywianie płytki za pomocą wysokiej jakości, odpowiednio dopasowanych kosmetyków, ale także codzienna świadomość i ostrożność. Warto więc łączyć ze sobą odpowiednią, zdrową dietę, higienę i pielęgnację paznokci z ich właściwą ochroną. Podczas wykonywania codziennych czynności, jak porządki czy czyszczenie części wyposażenia kuchni lub łazienki, warto zawsze zakładać ochronne rękawice. W ten sposób możemy uniknąć podrażnienia dłoni, jak i paznokci mocnymi, drażniącymi substancjami środków czyszczących. 

Aby zachować odpowiednie zdrowie, kondycję oraz estetykę paznokci, warto także regularnie odwiedzać profesjonalny gabinet podologiczny. Wizyty u podologa mogą nie tylko zapewnić nam właściwą kondycję i atrakcyjny wygląd płytki paznokciowej, ale także zapobiec pojawieniu się lub nawrotowi niepożądanych dolegliwości stóp czy paznokci.