2 marca 2024 04:29
Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym

Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym

Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym – rehabilitacja jest zespół zabiegów leczniczych, profilaktycznych, prozdrowotnych, mających na celu przywrócenie zdrowia fizycznego i psychicznego po chorobie, zaostrzeniu lub urazie. Dla pacjentów dostępna jest rehabilitacja w systemie ambulatoryjnym, na oddziale dziennym oraz rehabilitacja w trybie stacjonarnym. W ostatnim przypadku rehabilitacja odbywa się pod okiem personelu medycznego a obejmuje osoby, które potrzebują poprawienia kondycji fizycznej a także całodobowej opieki medycznej.

Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym?

Rehabilitacja w trybie stacjonarnym prowadzona jest w warunkach szpitalnych, gdzie pod opieką specjalistów prowadzone są różne zajęcia usprawniające. Na ten rodzaj rehabilitacji kierowane są osoby wymagające kontynuacji leczenia a także takie które z różnych powodów nie są samodzielne. Rehabilitacja stacjonarna realizowana jest na przykład po udarze, po zabiegach chirurgicznych, po urazach a także po amputacjach.

Jakie są rodzaje rehabilitacji w trybie stacjonarnym?

Ten rodzaj rehabilitacji w gabinecie Spondylus dzieli się na: neurologiczną, ogólnoustrojową, kardiologiczną i pulmonologiczną. Jak długo trwa rehabilitacja w trybie stacjonarnym? Jest to zależne od stanu zdrowia pacjenta oraz ilości wymaganych zabiegów fizjoterapeutycznych a także jej rodzaju. I tak rehabilitacja neurologiczna może trwać do 16 tygodni, ogólnoustrojowa do 6 tygodni, kardiologiczna do 5 tygodni, pulmonologiczna do 3 tygodni. Jeżeli rehabilitacja jest wykonywana na NFZ może zostać przedłużona tylko po decyzji lekarza prowadzącego za zgodą dyrektora oddziału NFZ. Muszą wystąpić uzasadnione przesłanki medyczne zmierzające do uzyskania rezultatu leczniczego.

Jak ustalane są zabiegi rehabilitacyjne w trybie stacjonarnym?

To lekarz decyduje o zabiegach rehabilitacyjnych z zakresu:

  • Rehabilitacji fizycznej – leczenie ruchem indywidualne i w grupie a także zajęcia w basenie.
  • Fizykoterapii – masaż, ciepłolecznictwo i terapia zimnem (krioterapia), laseroterapia, pole elektromagnetyczne, ultradźwięki.
  • Edukacji zdrowotna dotycząca prawidłowego odżywiania, sposobów wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych po zakończeniu rehabilitacji w trybie stacjonarnym.

Z rehabilitacji stacjonarnej można skorzystać, jeżeli posiada się ubezpieczenie w ZUS, rentę z powodu niezdolności do pracy lub prywatnie. Jak można skorzystać z rehabilitacji w trybie stacjonarnym? Ten typ rehabilitacji jest refundowany z NFZ, ale trzeba posiadać skierowanie od specjalisty. Wnioski rozpatrywane są przez komisję lekarską.

Skuteczna rehabilitacja w trybie stacjonarnym

Trafna diagnoza, prawidłowa ocena stanu pacjenta i istniejących zagrożeń są bardzo ważne dla skutecznej rehabilitacji. Ponieważ normalny stan zdrowia zostaje przywrócony, procedury diagnostyczne są przeprowadzane regularnie. Ważne jest, aby śledzić dynamikę, zmiany w samopoczuciu w celu prawidłowej oceny wyników działań zapobiegawczych, naprawczych, poprawiających zdrowie i dostosowania opracowanego programu. Głównym celem rehabilitacji medycznej jest zapobieganie niepełnosprawności, przywrócenie i przedłużenie aktywnego życia oraz zapewnienie akceptowalnej jakości życia.

Jak rehabilitacja pomaga pacjentom?

  • Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem to jeden z najważniejszych sposobów rehabilitacji, który przy prawidłowych ruchach ciała pomaga przywrócić, poprawić i utrzymać stan funkcjonalny stawów, kości i mięśni, układu krążenia, oddechowego i innych.
  • Masaż klasyczny to jedna z najstarszych i najskuteczniejszych metod stosowanych w celu poprawy zdrowia. Masaż pobudza przemianę materii, wzmacnia tkankę mięśniową oraz zwiększa elastyczność więzadeł, ścięgien i mięśni, rozluźnia napięte mięśnie, zmniejsza ból. Masaż zleca lekarz według wskazań.
Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym
Co oznacza rehabilitacja w trybie stacjonarnym

Rehabilitacja pacjentów z chorobami układu krążenia jest jednym z najpilniejszych zadań współczesnej medycyny. Nie jest tajemnicą, że każda choroba układu krążenia prowadzi do dysfunkcji narządów i układów, zaburzony jest system transportu tlenu, mięsień sercowy i mózg, ponieważ zaczynają na to reagować najbardziej wrażliwe i ubogie w tlen narządy. Na początkowym etapie objawia się to spadkiem aktywności fizycznej i wydajności człowieka.

Rehabilitacja w trybie stacjonarnym po urazach narządu ruchu oraz operacjach rekonstrukcyjnych na mięśniach, ścięgnach, więzadłach, stawach i kościach w okresie po unieruchomieniu wymaga specjalnego zintegrowanego podejścia. Rehabilitacja po urazach jest prowadzona przez zespół specjalistów rehabilitacji medycznej. Czas trwania kursu rehabilitacji stacjonarnej oraz dobór metod leczenia są dobrane przez doświadczonych specjalistów, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta. 

Uraz stawu, niezależnie od tego, czy struktury kostne są uszkodzone czy nie, prowadzi do powstania przykurczów – upośledzenia ruchomości w stawie, co skutkuje utratą pełnej funkcji jako całości. Wyobraź sobie, jak będzie można się poruszać, jeśli staw kolanowy, biodrowy lub skokowy przestanie funkcjonować? Dlatego po urazach stawów tak ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji na czas. Odpowiednio dobrane środki rehabilitacyjne pozwalają szybciej wyzdrowieć z kontuzji, zapobiec powikłaniom i szybciej wrócić do poprzedniego poziomu aktywności fizycznej.