2 marca 2024 03:50
Co oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna? Piękny uśmiech to jeden z elementów związanych z pięknem i witalnością. Osiągnięcia współczesnej stomatologii spełniają oczekiwania wszystkich tych, którzy marzą o białych, prostych zębach i hollywoodzkim uśmiechu.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

gabinety stomatologiczne
gabinety stomatologiczne

Podstawowym założeniem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów. Więc chodzi o wizualizacje, a nie o leczenie. Kosmetyczne leczenie zębów wolnych od próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów leczonych przez profesjonalnych stomatologów. Jednak ze wskazań stricte medycznych nie jest możliwe całkowite oddzielenie zabiegów medycyny kosmetycznej od innych zabiegów wykonywanych na zębach. W niektórych przypadkach poprawa wyglądu była związana z czynnościami, które również miały pozytywny wpływ na zdrowie zębów. Coraz nowocześniejsza technologia dentystyczna, coraz bardziej zaawansowana technologia materiałowa oraz coraz bardziej doświadczeni lekarze umożliwiają zmianę wyglądu zębów. Efekty są często oszałamiające, gdyż obejmują nie tylko wybielanie zębów czy usuwanie nieestetycznych przebarwień, ale także zauważalne zmiany w kształcie poszczególnych zębów.

Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Po pierwsze, należy pamiętać, że leczenie stomatologiczne nie tylko wpływa na zdrowie, ale również na estetykę uzębienia. W tym sensie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej obejmują zabiegi implantologiczne lub odtwórcze, które pozwalają na uzupełnienie pojedynczego brakującego zęba. Wiele osób wybiera leczenie ortodontyczne głównie ze względów estetycznych, a poprawa wyglądu jest zdecydowanie jednym z efektów leczenia okluzyjnego. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku zabiegów implantologicznych, protetycznych i ortodontycznych efekty wizualne są jedynie uzupełnieniem realizowanych celów zdrowotnych.

Wybielanie zębów

Co oferuje stomatologia estetyczna?
Co oferuje stomatologia estetyczna?

Rozjaśnianie koloru zębów to jeden z zabiegów medycyny kosmetycznej, służy jedynie osiągnięciu pożądanego efektu wizualnego. Chociaż kolor uzębienia nie ma znaczenia ze zdrowotnego punktu widzenia, śnieżnobiałe zęby są uważane za piękne, a nie kość słoniową. Z tego powodu zabiegi wybielające są jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów oferowanych przez gabinety dentystyczne kosmetyczne.

Wybielanie zębów można wykonać za pomocą specjalnych lamp. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog nakłada na zęby światłoczuły preparat wybielający i traktuje je światłem. Ta metoda wybielania jest bardzo skuteczna, już na jednej wizycie można uzyskać śnieżnobiałe zęby w 30 minut.

Innym sposobem na wybielenie zębów jest użycie specjalnych osłon. Podczas wizyty w gabinecie dentysta wykonuje odcisk na zębie i na tej podstawie ząb jest idealnie dopasowany do kształtu szyny. Pacjent przechodzi kolejny etap wybielania w domu, smarując zęby specjalnym żelem wybielającym i nosząc nakładkę. Ostateczne efekty można zobaczyć po około 2-4 tygodniach.

Usuwa osady, kamień i przebarwienia

Bardzo ważne dla estetyki Twoich zębów są również zabiegi usuwania nieestetycznych przebarwień i złogów, a także kamienia nazębnego. Kamień i płytka nazębna mogą nie tylko pogorszyć wygląd zębów, ale także prowadzić do chorób dziąseł.

W gabinecie stomatologii estetycznej wykonaj następujące czynności:

  • Skaling – usuwa kamień nazębny z okolicy szyjki macicy;
  • Czyszczenie zębów – Umożliwia usuwanie kamienia nazębnego i złogów, uzupełniając łuszczenie. Dzięki piaskowaniu możesz również usunąć wszelkie przebarwienia z zębów, takie jak te spowodowane paleniem tytoniu czy regularnym piciem kawy.
  • Poprawa kształtu zęba

Stomatologia estetyczna oferuje również wiele zabiegów mających na celu poprawę ogólnego wyglądu zębów. Ta poprawa wynika z poprawy kształtu zębów, korekty ich ustawienia lub wymiany nieestetycznych wypełnień. Te rodzaje zabiegów obejmują:

  • Użycie licówki – polega na nałożeniu specjalnej powłoki na przednią powierzchnię zęba. Licówki mogą ukryć przebarwienia, których nie można usunąć innymi metodami, a także pęknięcia lub nieestetyczny wygląd zębów, np. w wyniku znacznego zużycia zębów;
  • Poprawić kształt zniszczonych zębów poprzez zastosowanie koron odtwórczych;
    rekonturowanie – kosmetyczny zabieg szlifowania zębów w celu nadania im pożądanego kształtu;
  • Terapia zamykania luk.

Jak długo trwa leczenie stomatologii estetycznej?

Trwałość efektów zabiegów kosmetycznych w stomatologii zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Niektóre z nich należy wykonać za jednym razem, na przykład usunięcie podłużnych bruzd lub zmianę konturu. Dla innych trwałość zależy od rodzaju zabiegu lub użytego materiału. Inne zabiegi wymagają sporej regularności. Dzieje się tak na przykład podczas usuwania kamienia nazębnego lub płytki nazębnej palacza. Wybielanie zębów może trwać do 2 lat, ale ponieważ osłabia szkliwo, nie zaleca się powtarzania zabiegu częściej niż raz w roku.

Kto powinien zrezygnować ze stomatologii estetycznej?

Kosmetycznych zabiegów stomatologicznych nie należy wykonywać u dzieci. Najlepiej nie robić tego u kobiet w ciąży ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. Nadwrażliwość na składniki preparatu może być przeciwwskazaniem do stosowania niektórych zabiegów. Podczas wizyty stomatolog powinien być poinformowany o wszelkich osobistych problemach zdrowotnych. Na podstawie uzyskanych informacji dentysta będzie w stanie określić odpowiedni sposób postępowania, będąc jednocześnie bezpiecznym i gwarantującym pożądany efekt.