14 kwietnia 2024 12:13
Alkoholizm - od drinka do uzależnienia

Alkoholizm – od drinka do uzależnienia

Alkoholizm – od drinka do uzależnienia – to wszystko dla osoby, ale należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Dotyczy to wielu dziedzin naszego życia – pracy, zabawy, medycyny estetycznej, słodyczy i alkoholu. Alkoholizm jest jednym z największych i najczęstszych uzależnień wśród Polaków. Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie, pijemy dla odprężenia i odstresowania po długim, męczącym dniu w pracy. Wydaje nam się, że możemy wszystko kontrolować, ale z czasem tracimy nad tym kontrolę. Jak rozpoznać alkoholika? Kiedy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, a kiedy musimy przestać pić?

Alkoholizm jest chorobą trudną do leczenia

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm jest jednym z najczęstszych uzależnień. To także choroba, która dotyka nie tylko samego alkoholika, ale pośrednio jego współmałżonka, partnera i potomstwo. Alkoholizm to nałóg i brak kontroli nad spożywaniem alkoholu i napojów o wysokim stężeniu. W wielu przypadkach jedyną szansą na wyzdrowienie jest zamknięcie ośrodka odwykowego dla alkoholików. Alkoholicy często nie przyznają się do swojego problemu lub nie przyznają, że są chorzy. Niestety cierpi cała rodzina, a zwłaszcza dzieci. Dlatego bardzo ważnym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest prywatna terapia alkoholowa.

Uzależnieniu od alkoholu często towarzyszy spadek postępu moralnego i społecznego. Pacjent zmienia swój charakter. Pijany przez większość czasu, był agresywny i nie potrafił kontrolować swoich emocji. W niektórych przypadkach członkowie rodzin i krewni alkoholików muszą uciekać się do ostateczności, niezdolności do pracy i przymusowego leczenia alkoholowego. W łagodniejszych przypadkach, gdy alkoholizm nie jest ciężki, psychoterapia alkoholowa może działać dobrze, obejmując wizytę u terapeuty, rozmowę z nim oraz wsparcie rodziny i bliskich.

Jak rozpoznać alkoholika?

Alkoholizm łatwiej jest zidentyfikować u osób wokół nas niż u nas samych. Podejrzewamy, że osoby uzależnione od alkoholu często nie mają granic i nie potrafią odmówić alkoholowym imprezom. Nie może też powiedzieć jej, żeby przestała, kiedy czuje, że jest trochę za bardzo pijana i nie powinna pić dalej. Alkoholicy często piją samotnie przed lustrem. Jest to również jeden z bardzo niepokojących znaków. Niejednokrotnie osoba uzależniona od alkoholu traci więź emocjonalną. Dla nich utrata partnera, rozpad rodziny czy wyrzucenie z pracy nie ma znaczenia. Dla alkoholików, którzy nie biorą pod uwagę dobra swoich bliskich, rehabilitacja jest często jedynym i słusznym rozwiązaniem. Leczenie alkoholizmu nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie silnej woli, samozaparciu i chęci powrotu do normalnego życia jest jak najbardziej możliwe.

Jak w praktyce wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm - od drinka do uzależnienia
Alkoholizm – od drinka do uzależnienia

Kiedy mamy do czynienia z poważnym uzależnieniem od narkotyków, jedynym właściwym rozwiązaniem jest zaprzestanie picia. Bardzo często obejmuje leczenie w specjalnym miejscu, zamkniętym ośrodku dla alkoholików, połączone z psychoterapią. Podczas tego typu rekonwalescencji pacjent przyjmuje antidotum oraz witaminy i minerały. Dzięki temu pierwszemu osoba uzależniona pozbywa się szkodliwych substancji i toksyn nagromadzonych w organizmie. Ten ostatni z kolei pomaga uzupełnić niedobory witamin i składników odżywczych, minerałów i cennych dla zdrowia pierwiastków, spowodowane przewlekłym spożywaniem alkoholu.

Niejednokrotnie osoby z otoczenia alkoholika – żona, mąż, partner, partner i dzieci – również potrzebują leczenia. Uzależnienie od alkoholu, ponieważ pozostawia trwały ślad w psychice ludzi w najbliższym otoczeniu osoby uzależnionej. Dobrze jest też wziąć udział w terapii specjalnej dla rodzin alkoholików, choćby po to, by lepiej zrozumieć, dlaczego członkowie rodziny popadają w alkoholizm, jak sobie radzić z narkomanem i wiedzieć, jak okazywać wsparcie. Pomoc tym, którzy próbują wrócić do „rzeczywistości”, jest niezwykle potrzebna alkoholikom.

Co decyduje o skuteczności terapii alkoholowej?

Wyzdrowienie z alkoholizmu jest możliwe. Wielu uzależnionym udaje się raz na zawsze wyjść z nałogu i powrócić do swoich ról społecznych i zawodowych. Jednak skuteczność terapii alkoholowej często zależy od woli pacjenta, samodyscypliny i samozaparcia oraz dążenia do normalności. Kolejnym ważnym aspektem leczenia uzależnienia od alkoholu jest wsparcie bliskich, rodziny i współpracowników. Należy pamiętać, że jest to choroba jak każda inna i osoby nią dotknięte łatwiej pokonać w przyjaznym, wyrozumiałym i wspierającym środowisku. Nie prowokujmy sytuacji sprzyjających alkoholizmowi, pijackich zabaw i podobnych sytuacji, w których wola pacjenta jest wystawiana na ciężką próbę.